Lütfen Bekleyin Sayfa Yükleniyor

Esrar ve Narkoterör - Zafer Ercan

Yasa dışı gelir getiren tüm kaçakçılık çeşitlerinin, dünyanın her yerinde terörün ve illegal her yapının faaliyetlerini finanse ettiği bir gerçektir. Terör örgütleri uyuşturucudan para elde etmek için doğrudan örgüt üyelerini, uyuşturucu imal, nakliye ve ticaretinde kullanmazlar. Bunun için dolaylı ilişkilerini kullanırlar. Bunu da ya kaçakçılıktan pay vererek veya tehditle gerçekleştirirler.


Son zamanlarda PKK terör örgütü ile verilen mücadele kapsamında, kırsal kesimlerde ekilen Hint Keneviri tarlalarına da eş zamanlı operasyonlar yapılmaktadır. Bu operasyonlara narkoterör gerçeğinden hareketle bakmak gerekir. Narkotik maddelerin ticareti terör örgütlerini finanse eder, terör örgütü de varlığını bu sayede devam ettirerek, kurulan uyuşturucu ticareti sisteminin sürdürülmesine zemin hazırlar. Dolayısıyla uyuşturucu ticaretinden gelir getirdiği düşünülen her tür faaliyetin sonlandırılması için yapılacak operasyonlar terör örgütüne kesinlikle bir darbe vurur. Uyuşturucu bağımlılarının her gün satın aldığı uyuşturucu karşılığında ödedikleri paralar işte bu sistemin mikrodan makroya ayakta durmasını sağlamaktadır. Yalnızca son zamanlarda Hint Keneviri tarlalarına yapılan operasyonlar değil, yakalanan her miktar uyuşturucu aynı zamanda narkoterör gerçeği kapsamında çok önemlidir.


Hint Keneviri bitkisinin ekim mevsimi, hasat mevsimi, depolanması, nakliyesi herhangi yasal bir ticaret maddesinin ticareti gibi bir sistem içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle bu kurulan narkoterör düzenine karşı dönemsel değil, her an bu bakış açısıyla müdahale etmek gerekir. Ki güvenlik güçlerimiz uyuşturucu yakalamaları konusunda uluslararası bir mücadele vermekte ve bunun karşılığında da gerekli başarılara ulaşmaktadırlar.


PKK terör örgütünün etkin olduğu, bahsedilen kırsal alanlarda esrar maddesinin elde edildiği yasa dışı Hint Keneviri ekimi yapılmaktadır. Bunun dışında başkaca üretilen bir uyuşturucu çeşidi yoktur. Hint Keneviri bitkisi ülkemizde yasal ekimi de söz konusu olan bir bitkidir. Yasal ekiciler aldıkları izinlerle tarlalarında “Erkek Hint Keneviri” ekimi yaparak bitkinin liflerini elde ederler. Esrar maddesi ise bitkinin “dişi”sinden elde edilir. Ayrıca Hint Keneviri tohumları hayvan (bilhassa kuş) yemi olarak da kullanılmaktadır. Tohumu yasa dışı değildir ve uyuşturucu özelliği de yoktur. Ancak dişi bitkinin yapraklarında bulunan THC maddesi, insanı uyuşturan, hayal gördüren ve devamında bağımlı hale getiren bir özelliğe sahiptir.


Hint Keneviri Bitkisi hiç özen gösterilmeden yetişebilme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla çok geniş arazilere tohumlarının atılması yeterlidir. Gözlerden uzak bölgelerde ekiminin yapılabilmesinin en büyük özelliği budur. Ancak gözlerden kaçmaması gereken bir tespiti vurgulamakta fayda var: Yapılan arazi operasyonlarında bazı Hint Keneviri tarlalarının sulandığı ve ürüne bir özen gösterildiği de gözlerden kaçmamalıdır. Çünkü son zamanlarda, dünyanın her yerinde, Hint Keneviri Bitkisinin içerisinde bulunan THC oranının etki yüzdesinin yukarı çıkarılarak kullanıcıyı daha çok etkilemesi için zirai çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. Yeni üretilen tohumların ve operasyon yapılan tarlalara geçmişe göre daha da özen gösterilmesinin bu açıdan da değerlendirilmesi gerekir. Kısacası günümüz esrar maddesinin THC oranı geçmişe göre her an artırılmaya devam etmektedir. Doğal uyuşturucu kategorisinde bulunan esrarın genetiği değiştirilerek bir nevi yeni nesil bir uyuşturucu piyasaya sürülmektedir.


Hint Keneviri bitkisinden çıkan esrar maddesini elde etmek için laboratuvar gerekmez. Toplanan yapraklar veya dalıyla komple sökülen bitki kurutularak kullanıma hazır hale getirilir. Bunun için bitkinin toprakla temasının kesilmesi yeterlidir. Kurutma işlemini bitkinin yetiştiği tarlanın üzerinde de yapmak son derece kolaydır. Ayrıca bir sistem kurmaya gerek yoktur.


Ticaretin basit ve altın kuralı; “her malın alıcısı olduğu sürece, satıcı olur” dur. Bu kural esrar maddesinin ticaretinde de devreye girer. Esrar ülkemiz için de üretilir ve alıcısını maalesef ülkemiz içerisinden bulur. Yani bunu satın alan bizim gençlerimizdir. Arkadaşın arkadaşına ikramıyla başlayan tüm bağımlılık yolculuklarında ilk istasyon her zaman esrar maddesidir. Esrar Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de bağımlılık yapıcı maddeler arasında ilk ve en çok tercih edilen bir bağımlılık maddesidir. Esrar aynı zamanda diğer uyuşturuculara bir geçiş maddesidir. Esrar doğudan batıya, akrabalık ve hemşericilik ilişkilerini özünde barındıran ilişkiler neticesinde getirilir. Sokaklarda satılması ise daha çok içeceği maddenin parasını çıkarabilmek için satmak zorunda kalan bağımlılar aracılığı ile gerçekleşir. İşte bu yüzden de esrar ve diğer maddeler kişinin tanışık olduğu ve bilhassa arkadaş olduğu kişilerden gelir.


Ülkemizde esrar kullanan ve duygularında vatan millet sevgisinin kırıntısı olan bir gencin, esrara para vererek nelere sebep olduğunu bir an düşünmesi, elindeki esrarı yere atıp, ayağı ile ezmesi için yeterlidir. Ey Türk Gençliği esrarın bir an vereceği yalandan hemen önce sen en iyisi mi gerçekleri düşün. İçtikten sonra elbette düşünemeyeceksin.


“Esrarın parası teröristlere gidiyorsa, ben de saksıda yetiştiririm” diyen genç, hiç duydun mu, bağımlılığın tedavisinin ne kadar zor olduğunu? İşte senden ötürü…


Zafer Ercan

30 Haziran 2016

zafer@zaferercan.com

twitter/zaferercan

 

 

 

 

 

 Yazıyı Paylaş