Lütfen Bekleyin Sayfa Yükleniyor

Labirent Çıkmazı - Zafer Ercan

Kitaplarım

Zafer Ercan'ın Yazdığı Kitaplar

img

Aile Boyu Koruma

Bağımlılık yapıcı maddelerle mücadelede uzun yıllardır büyük bir gayret gösterip emek harcayan değerli dostum Zafer Ercan'ın ortaya koyduğu bu çok değerli kitap, beni hem sevindirdi, hem de heyecanlandırdı. Zafer Ercan uyuşturucu ile mücadelesine bir narkotik polisi olarak sokaklarda başladı. Bağımlılık yapıcı maddelerin kullanıldığı ortamların ve alt kültürlerin bizzat şahidi oldu. Adli bilimler uzmanlığı yüksek lisansını lise öğrencileri arasında bağımlılık yapıcı maddelerin algılanışı üzerine bir tezle tamamladı. Polislik ve adli bilimler bilgi ve tecrübesini davranış bilimleri alanında iki yıllık yoğun bir eğitimle birleştirdi. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda verilen Bağımlık Danışmanlığı Eğitim Programının en gayretli öğrencilerindendi. Önleme faaliyetleri çerçevesinde okullarda konferanslar vererek, kendi yazdığı tiyatro oyunlarını sergileyerek ve radyo programları hazırlayarak bilgi ve tecrübelerini başkalarına aktarma konusunda çok çalıştı. Halen iletişim becerisi ve ikna kabiliyeti ile madde kullanan kişilere ve yakınlarına danışmanlık konusunda büyük başarı göstermektedir.

Şimdi Zafer Ercan bütün bilgi ve tecrübesini elinizdeki kitapta topladı. Ebeveynlere yönelik olarak, aileleri bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili bilgilendiriyor, bağımlılık sürecini ve sonuçlarını anlamalarını sağlıyor. Anne-babalara yönelik anlatılan bölümlerde, çocuklarının madde kullandığından şüphelenen ya da bu sorunu yaşayan ailelerin çocuklarını anlama yollarını ve onlara nasıl davranmaları gerektiği çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

Gençlere yönelik anlatımların olduğu bölümde, sokaklarda tuzakları hazırlanmış halde gençleri bekleyen bağımlılık yapıcı tüm maddelerin etkilerini, zararlarını ve bağımlılık sürecini gençlere en iyi hitap edecek şekilde anlatıyor. Son yılların kâbusu haline gelen Bonzai ile ilgili de çok geniş ve doyurucu bilgiler veriyor. Gerçek yaşam öykülerinden kesitlerin verilmesi, gençlerin bu yaşamlarla empati kurması ve kendine dersler çıkarması için başarılı bir şekilde kullanılmış. Yine bu bölümde gençler, kendilerini bekleyen tuzaklara karşı nasıl tedbir alacakları ve kendilerini savunacakları konusunda bilinçlendiriliyor. Bu bölümde alkol ve madde kullanımı ve bağımlılıkla ilgili doğru zannedilen yanlışlar tek tek irdelenerek gerçekler okuyucuya sunuluyor. 

Çocuklara hitap edilen kısımda ise, uyuşturucu sorununun çocuklarımızın hayatına nasıl girebileceği bir hikâye ile anlatılıyor. Çocukların kendilerini maddelerden korumasının tek yolunun madde kullanılan ortamlardan ve madde kullanan arkadaşlardan uzaklaşmak olduğu etkileyici bir biçimde ortaya konuyor.

Sonuç olarak bu derde bulaşmış insanları anlamak ve onların yakınlarına destek olma amacıyla yazılmış pek çok eser, içerik açısından çok iyi olsalar da, bağımlılık yapıcı maddeleri ve etkisindeki insanları gören, onların ortamlarında bulunan ve gerçek hikâyelerine dokunan birisinin anlatımı kadar etkili olamaz. Bu eseri bize sunduğu için Zafer Ercan’a teşekkür ediyorum ve her anne ve babanın mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

Prof. Dr. İlhan yargıç
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi 
Psikiyatri AD Bağımlılık Birimi

Satın Al


Paylaş